- Solenoid Actuated Valve
- Solenoid Operated Operation
- D05 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered, Double End Function
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Pressure [Max] | 6500 psi |
| Model No. | DG4S4-010C-U-D-60 |
| No. of Stages | Single Stage |
| Manual Override | Plain Override |
| Center Position | All Ports Open |
| Rated Flow [Max] | 24 gal/min |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Body Material | Gray Iron |
| Seal Material | Buna-N |
| Flow Direction Code | 4 |
| Coil Type Code | U |
| Temperature Range [Min] | 68 °F |
| Solenoid | Double |
| Response Time | 20 to 40 ms |
| Reducer Module | N/A |
| NFPA Size | D05 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Electrical Options Code | None |
| Electrical Connection | DIN 43650 |
| Spool Code | 0 |
| Mechanical Options Code | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Design No. | 60 |
| Pilot/Drain | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Tank Port Rating | 1000 |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Coil Rating Code | D |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Actuator Type | Solenoid |
| Response Type | Standard Response |
| Performance | Standard Performance |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Crossover | All Ports Open |
| Leakage | Standard Performance |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Function | 3-Position Spring Centered, Double End |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 220/240 VAC - 50/60 Hz |
| Operation | Solenoid Operated |
| Mechanical Options | None |
| Electrical Options | None |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Weight | 10.0 LB |

