- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Detented Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| NFPA Size | D08 |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Pilot Drain Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| EN Code | None |
| Housing Code | W |
| Model No. | DG5V-8-S-6N-2-M-FTWL-B-10 |
| Solenoid Indicator Lights Code | L |
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Manual Override | Plain Override |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Seal Material | Buna-N |
| Function | 3-Position Detented |
| Spool Code | 6 |
| Electrical Connector Code | T |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Actuator Type | Solenoid |
| Reducer Module Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Spool Spring Arrangement Code | N |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Pilot Pressure Code | None |
| Electrical Connection | Wired Terminal Block |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Manual Override Option Code | None |
| Design No. | 10 |
| Leakage | Standard Performance |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Electrical Options Code | None |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| AC/DC | AC |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Indicator Lights | Yes |
| Response Type | Standard Response |
| Coil Rating Code | B |
| Performance | Standard Performance |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Body Material | Ductile Iron |
| Electrical Options | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Response Type Code | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Solenoid | Double |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Reducer Module | No |
| Mechanical Options Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

