- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Single Solenoid
- 2-Position Spring Offset, Left Hand Build Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Coil Type | Flying Leads, 1/2 in NPT Thread Wiring Housing |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, Standard Performance |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Indicator Lights | No |
| Pilot Valve Type Code | S |
| Performance | Standard Performance |
| Solenoid | Single |
| Function | 2-Position Spring Offset, Left Hand Build |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| EN Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Reducer Module Code | None |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Spool Code | 2 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Actuation Identification | Solenoid A |
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Electrical Options Code | None |
| Manual Override Option Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Housing Code | W |
| AC/DC | AC |
| Leakage | Standard Performance |
| Pilot Drain Code | None |
| Coil Type Code | F |
| Response Type | Standard Response |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| No. of Stages | Two Stage |
| Mechanical Options Code | L |
| Body Material | Ductile Iron |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Mechanical Options | Single Solenoid Reverse Assembly |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Electrical Options | None |
| Electrical Connector Code | None |
| Pilot Pressure Code | None |
| Response Type Code | None |
| Solenoid Energization Code | None |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot/Drain | Internal Pilot/External Drain |
| Reducer Module | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Rating Code | B |
| Spool Spring Arrangement Code | A |
| Electrical Connection | No Connector |
| Model No. | DG5V-8-S-2AL-M-FW-B-10 |
| NFPA Size | D08 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Manual Override | Plain Override |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Design No. | 10 |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Weight | 35.0 LB |

