- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Center Position | All Ports Blocked |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Model No. | DG5V-8-H-2C-X-E-T-M-U-B-10 |
| Coil Type | DIN 43650 |
| Electrical Connector Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| Coil Type Code | U |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| Electrical Options Code | None |
| Tank Port Rating | 5000 |
| EN Code | None |
| Indicator Lights | No |
| Reducer Module Code | None |
| Electrical Options | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| NFPA Size | D08 |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Response Type Code | X |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Manual Override Option Code | None |
| Housing Code | None |
| AC/DC | AC |
| Solenoid Energization Code | None |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Reducer Module | N/A |
| Design No. | 10 |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Spool Control Modification Code | None |
| Pilot Pressure Code | E |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Mechanical Options | None |
| Manual Override | Plain Override |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Voltage & Frequency | 110/120 VAC - 50/60 Hz |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Response Type | Fast Response |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Solenoid | Double |
| Rated Flow [Max] | 185 gal/min |
| Actuator Type | Solenoid |
| Spool Code | 2 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Operation | Pilot Operated |
| Pilot Drain Code | T |
| Crossover | All Ports Blocked |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Coil Rating Code | B |
| Weight | 35.0 LB |

