- Solenoid Actuated Valve
- Pilot Operated Operation
- D08 NFPA Size
- Double Solenoid
- 3-Position Spring Centered Function
description
- DG5V-8 models are two-stage directional control valves having an integrally-mounted wet armature solenoid pilot valve. These valves are generally used to control the movement of a work cylinder or the rotation of a fluid motor.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Mounting | Subplate/Manifold Mount |
| Mechanical Options | Adjust Pilot Chokes on Both Ends |
| Solenoid Indicator Lights Code | None |
| Electrical Connection | No Connector |
| No. of Stages | Two Stage |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Leakage | High Performance |
| EN Code | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Electrical Options Code | None |
| Response Type | Standard Response |
| Body Material | Ductile Iron |
| NFPA Size | D08 |
| Pilot/Drain | External Pilot/Internal Drain |
| Seal Material | Buna-N |
| Reducer Module | No |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Operation | Pilot Operated |
| Solenoid | Double |
| Electrical Options | None |
| Spool Control Modification Code | 2 |
| Port T Pressure Rating | 5000 psi |
| Voltage & Frequency | 24 VDC |
| Manual Override | Plain Override |
| Actuation Identification | Solenoid A, Solenoid B |
| Actuator Type | Solenoid |
| Indicator Lights | No |
| Electrical Connector Code | None |
| Coil Type | ISO 4400 (Din 43650) Connector |
| Tank Port Rating | 5000 |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Response Type Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Reducer Module Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Pilot Valve Type | CETOP 3, High Performance |
| AC/DC | DC |
| Surge Suppressor/Damper Code | None |
| Performance | High Performance |
| Housing Code | None |
| Spool Indicator Switch Code | None |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 micron |
| Pilot Pressure Code | None |
| Pressure Port Check Valve Code | None |
| Gauge Ports Code | None |
| Port Restrictor Plug Code | None |
| Gauge Port | SAE-4 |
| Design No. | 10 |
| Pilot Valve Type Code | H |
| Overrides | Plain Override Solenoid Ends |
| Gauge Port Thread Type | 7/16 - 20 UNF, SAE Thread |
| Coil Type Code | U |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Solenoid Energization Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Watt Rating | 30 W |
| Spool Code | 6 |
| Coil Rating Code | H |
| Model No. | DG5V-8-H-6C-2-T-M-U-H-10 |
| Mechanical Options Code | None |
| Rated Flow [Max] | 175 gal/min |
| Compatible Fluids | Petroleum Oil |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Pilot Drain Code | T |
| Manual Override Option Code | None |
| Weight | 35.0 LB |

