- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. | 1.26 in, 32 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Polyamide |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Inner Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 0.47 in, 12 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7696159 |
| Outer Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.086 LB |
| EAN or UPC | 7316576649684 |

