- 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| I.D. | 0.47 in, 12 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 7610 lbf |
| Seal Material | None |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7696159 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 0.39 in, 10 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7200 |
| Width | 0.39 in, 10 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| O.D. | 1.26 in, 32 mm |
| Limiting Speed - Grease | 18000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 3800 lbf |
| Bore Type | Cylindrical |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 0.086 LB |
| EAN or UPC | 7316576649684 |

