- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 47 mm |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| icNumber | 7695808 |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 40° |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 20 mm |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Light |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Series | 72 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 7316577611291 |

