- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 72 |
| I.D. | 20 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 14 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Preload Level | Light |
| icNumber | 7695808 |
| Precision | Standard |
| O.D. | 47 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.232 LB |
| EAN or UPC | 7316577611291 |

