- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Light |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695929 |
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Polyamide |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316576632679 |

