- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 2.05 in, 52 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Light |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695929 |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Width | 0.59 in, 15 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 0.98 in, 25 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 0.59 in, 15 mm |
| Series | 7200 |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 0.291 LB |
| EAN or UPC | 7316576632679 |

