- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695838 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Inner Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149725 |

