- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Series | 7200 |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 0.63 in, 16 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Brass |
| Dynamic Load Rating | 23800 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating [Max] | 15600 lbf |
| Inner Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| icNumber | 7695838 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 2.44 in, 62 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Weight | 0.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149725 |

