- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| icNumber | 7695931 |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Cage Material | Polyamide |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Series | 7200 |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Light |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576632938 |

