- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695931 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Series | 7200 |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Polyamide |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Light |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Weight | 0.818 LB |
| EAN or UPC | 7316576632938 |

