- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Static Load Rating [Max] | 26000 lbf |
| Seal Material | None |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695829 |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 72 |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Cage Material | Brass |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 1.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576633034 |

