- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695829 |
| Width | 0.75 in, 19 mm |
| Outer Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 35800 lbf |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 26000 lbf |
| Series | 72 |
| Cage Material | Brass |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 0.75 in, 19 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.01 LB |
| EAN or UPC | 7316576633034 |

