- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 7200 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | Medium |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| icNumber | 7695855 |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 1.407 LB |
| EAN or UPC | 7316576649974 |

