- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695855 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Precision | Standard |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| I.D. | 2.17 in, 55 mm |
| Enclosure | Open |
| Series | 7200 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | Medium |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.407 LB |
| EAN or UPC | 7316576649974 |

