- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695886 |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Weight | 4.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149961 |

