- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695886 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 95600 lbf |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| I.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Static Load Rating [Max] | 83000 lbf |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Outer Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.1 in, 28 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| O.D. | 5.91 in, 150 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 1.1 in, 28 mm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 4.475 LB |
| EAN or UPC | 7316577149961 |

