- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Preload Level | Light |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 6.3 in, 160 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Cage Type | Plastic |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7696160 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Bore Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577610591 |

