- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Preload Level | Light |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Polyamide |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Width | 1.18 in, 30 mm |
| Outer Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Precision | Standard |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| icNumber | 7696160 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 5.016 LB |
| EAN or UPC | 7316577610591 |

