- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 122000 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Flush Ground | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| Dynamic Load Rating | 135000 lbf |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Series | 7200 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| icNumber | 7695860 |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 7.09 in, 180 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 7.654 LB |
| EAN or UPC | 7316576650215 |

