- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Centrifuges
- Pumps
- Compressors
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 122000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 135000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Material | Bearing Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| O.D. | 7.09 in, 180 mm |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7200 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Width | 1.34 in, 34 mm |
| Outer Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Inner Ring Width | 1.34 in, 34 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695860 |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Weight | 7.654 LB |
| EAN or UPC | 7316576650215 |

