- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Outer Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| Series | 7200 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696352 |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 11.032 LB |
| EAN or UPC | 7316570454383 |

