- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 7200 |
| Cage Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Width | 1.5 in, 38 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| icNumber | 7696352 |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 4.33 in, 110 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 7.87 in, 200 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Material | Bearing Steel |
| Preload Level | Light |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 11.032 LB |
| EAN or UPC | 7316570454383 |

