- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. Type | Cylindrical |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 9.06 in, 230 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Series | 7200 |
| I.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695887 |
| Outer Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Brass |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Preload Level | Light |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Weight | 15.181 LB |
| EAN or UPC | 7316571127149 |

