- 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass |
| I.D. | 5.12 in, 130 mm |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 1.57 in, 40 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| O.D. | 9.06 in, 230 mm |
| icNumber | 7695887 |
| Preload Level | Light |
| Width | 1.57 in, 40 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| Weight | 15.181 LB |
| EAN or UPC | 7316571127149 |

