- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 182000 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| icNumber | 7695989 |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| I.D. | 140 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 196000 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1.65 in, 42 mm |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 42 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. | 250 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Weight | 19.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576650321 |

