description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inner Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695989 |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 7200 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Outer Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 9.84 in, 250 mm |
| Width | 1.65 in, 42 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Weight | 19.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576650314 |

