- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. | 250 mm |
| Width | 1.65 in, 42 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695989 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 1800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 42 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 182000 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 196000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7200 |
| I.D. | 140 mm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 19.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576650321 |

