description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 7200 |
| Inner Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Material | Bearing Steel |
| I.D. | 5.51 in, 140 mm |
| Flush Ground | No |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695989 |
| O.D. | 9.84 in, 250 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Width | 1.65 in, 42 mm |
| Outer Ring Width | 1.65 in, 42 mm |
| Weight | 19.346 LB |
| EAN or UPC | 7316576650314 |

