- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| icNumber | 7695831 |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Ball Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Series | 7200 |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 150 mm |
| O.D. | 270 mm |
| Preload Level | Light |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 24.582 LB |
| EAN or UPC | 7316570032413 |

