- 150 mm ID x 270 mm OD x 45 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Light |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 1.77 in, 45 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7695831 |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 1.77 in, 45 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 150 mm |
| O.D. | 270 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7200 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 24.582 LB |
| EAN or UPC | 7316570032413 |

