- 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Contact Angle | 40 Degree |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 1.85 in, 47 mm |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 15900 lbf |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 8300 lbf |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| icNumber | 7695928 |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Polyamide |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 7316576633683 |

