- 17 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Plastic Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 0.67 in, 17 mm |
| O.D. | 1.85 in, 47 mm |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 0.55 in, 14 mm |
| icNumber | 7695928 |
| Cage Material | Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 15900 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 8300 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 0.55 in, 14 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Bore Type | Cylindrical |
| Material | Bearing Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 7316576633683 |

