- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695892 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| O.D. | 80 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 35 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Preload Level | Medium |
| Series | 73 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316577612786 |

