- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Series | 73 |
| Width | 0.83 in, 21 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. | 80 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| icNumber | 7695892 |
| I.D. | 35 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Inner Ring Width | 0.83 in, 21 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | Medium |
| Weight | 1.012 LB |
| EAN or UPC | 7316577612786 |

