- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695832 |
| Series | 7300 |
| Cage Material | Brass |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 190000 lbf |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Dynamic Load Rating | 203000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Bearing Steel |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 16.767 LB |
| EAN or UPC | 7316576650987 |

