- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric |
| Dynamic Load Rating | 203000 lbf |
| Series | 7300 |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| Static Load Rating [Max] | 190000 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695832 |
| Limiting Speed - Grease | 2800 rpm |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 16.767 LB |
| EAN or UPC | 7316576650987 |

