- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Cylindrical |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695995 |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Series | 7300 |
| Material | Bearing Steel |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Weight | 16.087 LB |
| EAN or UPC | 7316577151353 |

