- 100 mm ID x 215 mm OD x 47 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Material | Bearing Steel |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7695995 |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Material | Polyamide |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Outer Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Cylindrical |
| O.D. | 8.46 in, 215 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.85 in, 47 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Plastic |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 1.85 in, 47 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 16.087 LB |
| EAN or UPC | 7316577151353 |

