- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Material | Bearing Steel |
| icNumber | 7695863 |
| Width | 2.17 in, 55 mm |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Seal Material | None |
| O.D. | 10.24 in, 260 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Preload Level | Medium |
| Outer Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 31.143 LB |
| EAN or UPC | 7316570257434 |

