- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Cage Type | Metal |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bore Type | Cylindrical |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Preload Level | Medium |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Bearing Steel |
| Inch/Metric | Metric |
| Contact Angle | 40 Degree |
| I.D. | 4.72 in, 120 mm |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Outer Ring Width | 2.17 in, 55 mm |
| O.D. | 10.24 in, 260 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 2.17 in, 55 mm |
| icNumber | 7695863 |
| Weight | 31.143 LB |
| EAN or UPC | 7316570257434 |

