- 1" Shaft, 3.891" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Setscrew Locking, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir SCJT flange cartridges are basically the same in design and construction features as the SCJ types, but have only two bolt holes (instead of four) for mounting in restricted areas.The units are assembled with GYA-RRB bearings with positive contact land riding seals and setscrew locking.These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 4 7/8 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Insert | GYA100RRB |
| Bolt Hole Size | 0.4688 in |
| Housing Width | 0.7813 in |
| Shaft Dia. | 1 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Duty | Normal-Duty |
| Flange Thickness | 0.4375 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Housing Height | 2 3/4 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 3.8906 in |
| Locking Device | Setscrew Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Length Through Bore | 1.1094 in |
| Bolt Hole Spacing | 3.891 in |
| Overall Width | 1.1719 in |
| Housing No. | T-21412PS |
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Material | Cast Iron |
| Weight | 1.314 LB |
| EAN or UPC | 87796057517 |

