- 1 11/16" Shaft, 5 27/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir VCJT flange cartridges are basically the same in design and outstanding features as the VCJ types except they have two bolt holes instead of four. This allows for mounting in restricted areas. The units are assembled with GRA-RRB bearings with positive contract land riding seals and self-locking collars. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Duty | Normal-Duty |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Housing No. | T-40225 |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| End Type | Open End |
| Housing Width | 1.5313 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Length Through Bore | 1.7188 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Circle Dia. | 5 27/32 in |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Bearing Insert | GRA111RRB |
| Bolt Hole Size | 33/64 in |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Overall Width | 2.2188 in |
| Weight | 4.744 LB |
| EAN or UPC | 87796060166 |

