- 1 11/16" Shaft, 5 27/32" Bolt Hole Spacing, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion
description
- The Fafnir VCJT flange cartridges are basically the same in design and outstanding features as the VCJ types except they have two bolt holes instead of four. This allows for mounting in restricted areas. The units are assembled with GRA-RRB bearings with positive contract land riding seals and self-locking collars. These units are factory prelubricated, but a grease fitting is provided for relubrication if required.
applications
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
- Agriculture
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Housing No. | T-40225 |
| Housing Width | 1.5313 in |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Length | 7 1/16 in |
| Overall Width | 2.2188 in |
| Duty | Normal-Duty |
| Bolt Hole Size | 33/64 in |
| Length Through Bore | 1.7188 in |
| Flange Type | 2-Bolt Flange |
| Bolt Circle Dia. | 5 27/32 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Height | 4 3/8 in |
| Bolt Hole Spacing | 5 27/32 in |
| End Type | Open End |
| Flange Thickness | 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Inch/Metric | Inch |
| Seal Type | Contact Seals |
| Style | 2-Bolt Flange |
| Shaft Dia. | 1.6875 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Bearing Insert | GRA111RRB |
| Weight | 4.744 LB |
| EAN or UPC | 87796060166 |

