- Single Row Angular Contact Bearing, 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
| Preload Level | None |
| I.D. | 40 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| Dynamic Load Rating | 8150 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Static Load Rating [Max] | 5200 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7695814 |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 18 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 1.507 LB |
| EAN or UPC | 87796081642 |

