- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 0.71 in, 18 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Inch/Metric | Metric |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 34500 lbf |
| O.D. Type | Cylindrical |
| O.D. | 3.15 in, 80 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Grease | 7000 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 24000 lbf |
| Inner Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695814 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Cylindrical |
| Cage Material | Brass |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Outer Ring Width | 0.71 in, 18 mm |
| Precision | Standard |
| I.D. | 1.57 in, 40 mm |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Seal Material | None |
| Series | 7200 |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.882 LB |
| EAN or UPC | 7316576632877 |

